Які існують типи договорів?

Види договорів

Цивільний Кодекс України (далі ЦК) передбачає можливість укладення юридичними та фізичними особами договорів різної специфікації. Але навіть перелік можливих угод, вказаний в ЦК, не можна назвати повним. Це пов’язано з поширеною практикою укладання договорів безпосередньо не описаних в ЦК, однак, що не суперечать основоположним положенням законодавства країни. Щоб людина могла отримати загальне уявлення про систему договорів, розроблена спеціальна класифікація, яка спирається на різні аспекти їх складання.

За типом юридичної спрямованості договори поділяють на остаточні та попередні. Укладення  остаточного договору запускає в дію процес виконання сторонами зазначених прав і зобов’язань. Предметом договору може стати передача товару, надання послуги, виконання робіт, перерахування коштів тощо. Попередній  договір, в свою чергу, підтверджує бажання сторін укласти остаточний договір по закінченню обумовленого проміжку часу. Наслідком укладення даного типу договору не стає поява у сторін будь-яких прав і зобов’язань, що вимагають переміщення матеріальних благ. Ухилення однієї із сторін від підписання остаточного контракту в зазначений термін неприпустимо і переслідується законом.

Залежно від способу розподілу прав і зобов’язань серед сторін всі договори поділяються на односторонні і взаємні. Перша група договорів на практиці застосовується не дуже часто і припускає покладання на одну сторону договору прав, а на другу — обов’язків. Прикладом може послужити оформлення позики. Взаємний договір є найбільш поширеним і накладає на обидві сторони певні права і зобов’язання. Найпростішим прикладом є звичайна покупка в магазині, яка по суті є укладенням договору купівлі-продажу. Одна сторона зобов’язана надати оплату, друга — передати оплачуваний товар і т.д.

Договори можна укласти на користь їх безпосередніх учасників або на користь третіх осіб. Від умов складання договору залежить можливість тієї чи іншої сторони вимагати виконання предмета договору на законних умовах. Цілком природно, що в повсякденному житті найчастіше практикується укладання договорів на користь їх учасників, так як особа, яка добровільно вступає в договірні відносини, прагне роздобути можливість захистити свої інтереси і мати законне право вимагати виконання умов договору.

Залежно від факту переміщення матеріальних благ всі договори прийнято розділяти на оплатні та безоплатні. Нескладно оцінити різницю договорів виходячи з їх назви. Оплатні договори припускають переміщення матеріальних благ в обидві сторони (наприклад, все той же договір купівлі-продажу), а безоплатний — в одну сторону (пожертва, дарування).

За способом укладення договори можуть бути вільними або обов’язковими. Цивільні права людини передбачають свободу вибору і дій, тому обов’язкові договори зустрічаються рідко. Договір може бути укладений не за власним бажанням тільки в спеціально обумовлених випадках. Наприклад, сторона, яка уклала попередній договір, зобов’язана укласти остаточний. Ще одним поширеним прикладом обов’язкового угоди є публічний договір.

Останньою гілкою в структурі класифікації договорів є підрозділ по учасникам упорядкування умов договору. Виділяють взаємоузгоджені договори і договори приєднання.

Наша компанія надає якісні юридичні послуги. Досвідчені фахівці готові надати допомогу в складанні договорів будь-якого типу, а також здатні проаналізувати і виконати правову оцінку вже існуючого договору.

0 Відповіді

Відповісти

Приєднайтесь до розмови
Спілкуйтесь вільно!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>