Складання договорів

між фізичними і юридичними особами

Необхідна інформація

Кожен вид господарського співробітництва, як правило, починається зі складання договору. Під час даного вкрай важливого етапу вам необхідно вивчити і проаналізувати безліч речей: хто Ваш контрагент, який його податковий статус і чи достатньо повноважень у людини, яка скріплює договір підписом. Володіння даною інформацією значно спростить складання документа і дозволить визначитися з його формою, умовами, реквізитами, податковими наслідками та економічною користю.

Форма договору

Існує два основних варіанти складання договору між фізичною та юридичною особою: усний та письмовий. Договір, створений в письмовому варіанті, часто піддається завіренню нотаріусом або держреєстрації.
Усна форма укладення договору між фізичною та юридичною особою допускається у тих ситуаціях, коли всі його умови виконуються відразу ж після моменту укладення (роздрібна торгівля тощо). Згідно зі статтею 206 Цивільного кодексу України, виконавець зобов’язаний представити юридичній особі документ, в якому вказана передана сума і причина придбання (рахунок-фактура, накладна і т.д.).
У всіх інших випадках, договір, що укладається між фізособою та юрособою, складається в письмовому вигляді. Він вважається дійсним у разі, коли:

  • уповноважені представники обох сторін підписали договір, до складу якого входять всі обговорені умови;
  • сторони виконали обмін комплектом документів. Даний метод оформлення договору передбачає, що передані папери містять всі узгоджені умови. Кожен документ підписується уповноваженою особою від кожної зі сторін договору.

Договір, оформлений письмово, зобов’язаний містити наступні реквізити:

  • особисті підписи уповноважених представників обох задіяних сторін. Слід зазначити, що використання факсимільного підпису (або підписів, проставлення яких вимагає інших технічних пристроїв) дозволяється в договорі лише за обопільної згоди сторін. Необхідно письмове запевнення зразків особистих підписів (частина 3 статті 207 ЦК України);
  • печатку.

Нотаріально завіряти договір необхідно в таких ситуаціях:

  • коли цього безпосередньо вимагає чинне законодавство;
  • коли нотаріального завірення вимагає як мінімум одна зі сторін.

Окремо відзначимо, що будь-який вид договору можна завірити у нотаріуса, якщо з цим згодні обидві сторони договору.

Дуже часто саме недотримання нотаріальних норм стає причиною нікчемності договору (відповідно до статті 220 ЦК). Для розірвання договору, в цьому випадку, не потрібно мати спеціальну постанову суду.

Держреєстрація договору проводиться згідно з відповідними вимогами чинного законодавства. Найчастіше, договори, що потребують засвідчення нотаріусом, також потребують і держреєстрації (наприклад, договір бартеру). Державна реєстрація договору між юридичною та фізичною особами виконується нотаріусом згідно з порядком № 671. В окремих випадках (наприклад, оформлення оренди будівлі) обговорений спеціальний підхід до реєстрації.

Зміст

Елементами договору є його умови. Важливою складовою будь-яких договірних відносин, відповідно до статті 627 Цивільного кодексу, є свобода договору. Даний принцип, найчастіше, виконується формально і лише частково, адже кожен договір повинен містити ряд обов’язкових істотних умов. За умови відсутності однієї з них, документ піддається ризику бути визнаним неукладеним.
Стаття 638 Цивільного кодексу України постановляє, що до істотних умов належать:

  • умови щодо предмета договору;
  • умови, окремо позначені законодавством істотними для кожного конкретного виду договору (купівлі-продажу, міни, оренди, позики та ін.);
  • всі умови, згадки яких вимагає мінімум одна сторона;
  • складання господарського договору, крім перерахованого, вимагає зазначення наступних істотних умов: вартість, предмет і крайні терміни дії (відповідно до статті 180 Господарського кодексу).

Слід сказати, що для більшості видів договорів складено та успішно застосовано багато типових форм. Дані зразки використовуються в більшості випадків, а складання деяких видів договорів, наприклад про оренду держмайна, зобов’язує сторони використовувати типову форму (згідно частини 2 статті 10 закону № 2269).

Якщо законодавство не вимагає використання форм-зразків, то їх застосування вважається рекомендованим, адже воно значною мірою полегшує процес складання договору і сприяє недопущенню більшості поширених помилок.

Зверніть увагу: найкращий спосіб захистити себе та свій бізнес при договірних відносинах в Україні — це замовити складання договору між юр.особою та фіз.особою у юриста. Тільки так Ви зможете звести до мінімуму ризики оскарження умов в майбутньому чи навіть визнання угоди недійсною. Послуги складання договорів між юридичними та фізичними особами у Київі та не тілько — одна з основних послуг юридичної компанії «RiZon».

0 Відповіді

Відповісти

Приєднайтесь до розмови
Спілкуйтесь вільно!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>